با قابلیت جدید مودم های ADSL پهنای باند اینترنت خود را مدیریت کنید

ساخت وبلاگ
چکیده : پیشنهاد ویژه برای کسانی که از ADSL استفاده می کنند. با قبلیت جدیدی که شرکت TP-LINK به مودم ه... با عنوان : با قابلیت جدید مودم های ADSL پهنای باند اینترنت خود را مدیریت کنید بخوانید :

 

مدیریت پهنای باند ADSL

پیشنهاد ویژه برای کسانی که از ADSL استفاده می کنند. با قبلیت جدیدی که شرکت TP-LINK به مودم های خود اضافه کرده است می توانید پهنای باند اینترنت را بین افراد خانواده خود مدیریت کنید.

از زمانی که گوشی های هوشمند روی کار آمده است در اکثر خانواده ها بحث بر سر پهنای بانداست. هر کدام از افراد خانواده تلفن هوشمندی دارند که به طور اتوماتیک نرم افزار های خود را به روز رسانی می کند. علاوه بر این در زمانی که یکی از از افراد خانواده در حال دانلود یا مشاهده فیلم انلاین باشد بقیه با کندی سرعت اینترنت باید دست و پنجه نرم کنند. در سازمان ها و شرکت ها برای حل این مشکل از تجهیزاتی مثل روتر سیسکو یا میکروتیک استفاده می کنند. علاوه بر این نرم افزار هایی مانند Kerio یا ISA Server نیز می توانند پهنای باند اینترنت را مدیریت کنند. اما برای یک خانواده این نرم افزارها راه حل مناسبی نیست. همین علت باعث شد تا دنبال راه حل بگردیم و به راهکاری برسیم که جدیدا شرکت TP-LINK برای مودم های ADSL ایجاد کرده است.

این شرکت قابلیت Bandwidth Management را به ADSL Modem های خود اضافه کرده است که با فعال کردن آن روی مودم خود می توانید برای همیشه به این موضوع خاتمه دهید. این مودم ها پهنای باند را بسیار هوشمندانه  مدیریت می کنند.

برای استفاده از این مودم ها باید در ابتدا حداکثر پهنای باند موجود را برای مودم مشخص کرد و سپس حداقل پهنای باندی که هر فرد می تواند داشته باشد را تعیین می کنیم. برای نمونه فرض کنید حداکثر پهنای باندی که ISP به شما اختصاص داده است، ۲Mbps  است و در خانواده شما ۴ گوشی و یک PC وجود دارد. به این ترتیب حداقلپهنای باند که به هر دستگاه اختصاص داده می شود را می توان ۴۰۰Kbpss  مشخص کرد.

 زمانی که هر ۵ دستگاه در حال دانلود هستند به هر یک از آن ها  به نسبت مساوی در حدود ۴۰۰Kbps  پهنای باند اختصاص داده می شود و سهم فردی که از اینترنت استفاده نمی کند بین چهار دستگاه دیگر تقسیم می شود.

برای آن که پهنای باند خود را بر روی مودم ADSL  تنظیم کنید عملیات زیر را انجام دهید:

۱- در مرحله اول IP Address مودم را در IE یا Chrome وارد کنید تا به کنسول مودم دست پیدا کنید.

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

۲- بعد از آن که به کنسول مودم وارد شدید در صفحه اول، پهنای باند ADSL که ISP برای شما مشخص کرده است را می بینید. البته این پهنای باند واقعی شما نیست. شما می توانید میزان دقیق آن را از طریق سایت هایی مثل www.speedtest.net بدست آورید. در تصویر زیر،ISP پهنای باند ۹Mbps را اختصاص داده است.

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

۳- در این مرحله از ستون سمت چپ، گزینه Advanced Setup را انتخاب کنید و بر روی آیتم Bandwidth Control کلیک نمایید. سپس گزینه Enable Bandwidth Control را فعال کنید و پهنای باندی که از طریق سایت www.speedtest.net و یا صفحه اول کنسول بدست آوردید را مشخص کنید:

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

۴- بر روی کلید Save/Apply کلیک کنید و گزینه Rules List را بزنید تا حداقل پهنای باند را بتوانید مشخص کنید.

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

۵- کلید Add را بزنید تا وارد Bandwidth Control Rule Configuration شوید:

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

۶- در قسمت IP Range، محدوده IP هایی که برای گوشی ها و PC ها در نظر گرفته اید را تعیین کنید، در این مثال DHCP Server مودم محدوده ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲ الی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲۰ را به تجهیزات اختصاص می دهد.

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

محدوده پورت را مانند مثHG بالا، از ۱ الی ۶۵۵۳۵ تعیین کنید. حداقل پهنای باندی ارسال که به هر یک از تجهیزات باید اختصاص داده شود را در قسمت Min Rate مشخص کنید. در مثالی که ذکر شد این مقدار، ۲۵۶Kbps  تعیین شده است. حداقل پهنای باند دریافت (دانلود) که قصد دارید به هر یک از تجهیزات اختصاص بدهید را در قسمت Min Rate بخش Downstream مشخص کنید.

۷- با زدن کلید Save/Appl، قانون جدید ساخته به صورت زیر نمایش داده می شود:

مدیریت پهنای باند اینترنت ADSL

ناگفته نماند که همه مودم های TP-LINK قابلیت مدیریت پهنای باند را ندارند. در زمان خرید باید به مشخصات فنی مودم توجه کنید. می توانید مدل های ۸۹۶۸ و ۸۹۵۰ را بخرید که مجهز به این قابلیت هستند

 

 

 

 

لینک کانال 

 در این کانال میتوانید آموزش های مورد نظرتون رو درخواست بدین تا براتون آماده بشه 

 

 

...
نویسنده : بازدید : 56 تاريخ : دوشنبه 14 فروردين 1396 ساعت: 20:46